O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Poslední školní výlet deváťáků zavítal na Dolní Moravu

Ve dnech 19. -  23. června odjeli nejstarší žáci na svůj poslední a nejdelší školní výlet - pod Králický Sněžník, aby spolu prožili mnoho neopakovatelných zážitků a zakončili tak svých devět let na naší škole. 

     

(Celý článek...Parta deseti deváťáků obohacená o rodinu třídního učitele čítající manželku a dvě malé děti odjela ve středu 19. června odpoledne linkovým autobusem vstříc nevšedním zážitkům a dobrodružstvím.

Po večerním dojezdu na Dolní Moravu, kdy nám vzdor zkušenostem nakonec žádný přípoj neujel, následovalo příjemné překvapení. Penzion V Zátiší nás doslova učaroval - ideální lokace s výhledem na Stezku v oblacích, venkovní bazén, dětské hřiště, ,,fotbálek", venkovní posezení, ideálně vybavené apartmány s wifi připojením - to vše následující dny bylo plně k dispozici a bylo hojně využíváno!

Ve čtvrtek následovaly naše kroky na Stezku v oblacích. Věřili jsme si, tak jsme hrdě vykročili černou sjezdovkou kolmo vzhůru. Přestože zejména dospělému doprovodu záhy došel dech, těm nejmenším se podařilo vytáhnout deváťáky až na vrchol. Stálo to za to! Nádherné vyhlídky do okolí, adrenalinové atrakce - opravdu nepříjemný pocit stát 55 m nad zemí, když vás jistí jen síť! Někteří však neměli dost, vyzkoušeli si lanový park či adrenalinovou houpačku dole v areálu. Jiní dali přednost ,,jen" suchému tobogánu vedoucímu chobotem mamuta.      

V pátek jsme se vydali vstříc moderním dějinám. Králicko je nejvíce opevněnou oblastí republiky, co se předválečného opevnění proti nacistickému Německu týče. Navštívili jsme dělostřeleckou tvrz Hůrka a nasáli tehdejší dobu. Škoda že  tehdejší politici neměli odvahu a nebojovalo se, minimálně zde by nepřítel měl plné ruce práce! Následoval rozchod po náměstí v Králíkách.

Pak? Pak už vrchol celého výletu! Půlka osazenstva našla odvahu a šla brzy spát, protože po jedenácté večer nás čekal opravdový bonbónek - noční výšlap na vrchol třetího nejvyššího pohoří ČR - 1423 metrů vysoký Králický Sněžník. Jako odměna? Východ slunce! Po čtyřech hodinách plných srandy, vtipů a obav jsme stanuli u symbolu vrcholu - sošky slůněte! Fakt, že se nám to podařilo v rekordním čase i přes odpor počasí - mlha, zima - teplota téměř na bodě mrazu, odšpuntoval takovou radost, že se David Marek odhodlal oslavit to svým decentním odhalením, pan učitel pak zpěvem u pramenu řeky Moravy.

Následovaly dvě nekonečné hodiny na samotném vrcholu hory připomínající himalájské podmínky či alespoň film Synové hor o Hančovi a Vrbatovi. My jsme ale přežili! Vzájemně jsme se zahřívali a nedali se. Splynutí party v jeden celek tu nemohlo být větší. Pro učitele, čtyři roky se snažícího o něco podobného, absolutní vrchol blaha. Pak už následovala odměna! Koule vylezla! Zážitek na celý život! Dokázali jsme to! Byl jsem a jsem na všechny moc pyšný!

Následoval nekonečný a dlouhý sestup, který potvrdil pravidlo, že teprve návrat rozhoduje o úspěchu celé expedice! Nám se i přes četné mrákoty ale podařilo díky rapování a vtipem sršícím účastníkům dobýt i Klepáč - horu, z níž odchází voda hned do tří moří - Baltského, Severního a Černého. Přestože síly docházely a jeden vymknutý kotník nás neminul, okolo půl jedenácté dopoledne se výprava za jásotu zbytku osazenstva základního tábora  vrátila zpět na základnu! 

Poslední večer byla prodloužená večerka, ale žáci byli již tak unavení, že ji ani všichni nevyužili. V neděli jsme se díky hasičskému vozidlu zapůjčenému nedalekým Sborem dobrovolných hasičů z Jablonného nad Orlicí, odkud pochází pan učitel, přemístili do Králík. Někteří si z autobusového nádraží vytvořili badmintonové hřiště - tak byli unaveni i na samotném konci výletu! Pakl už díky autobusu a vlaku následoval konec - ve tři hodiny odpoledne v neděli 23. června výlet skončil.

Jaký byl? Nezapomenutelný, zážitkový, úžasný, ale hlavně krátký, přestože se pan učitel rozhodl natáhnout ho časově na maximální mez! Osobně toho nelituji, stálo to za to a všichni si ho maximálně užili, školní pravidla neporušili, nadšení učitele nezneužili. Škoda, že čas nelze vrátit...

 Jak to viděli někteří žáci?

,,Nejvíce mě potěšilo, že jsem tam byl jeden z nejakčnějších lidí!" David Marek

,,Tento výlet byl nejlepší, na kterém jsem kdy byla. Vrcholem bylo zahřívání se na špičce Králického Sněžníku, na to nikdy nezapomenu."  Míša Drahošová 

,,Sáhli jsme si na dno svých sil. Na houpačce jsem měla smrt v očích, ale bylo to skvělé. Na vrcholu Králického Sněžníku pak byla taková zima, že jsme se všichni schoulili do klubíčka. Přesvědčili jsme se o tom, že jsme skvělá parta a umíme se dokonale zabavit. Byla to skvělá tečka za našimi devíti lety na základní škole! Děkujeme!" Anička Albrechtová  

Foto zde


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 01. 07. 2019 | 531 přečtení |
| Počet komentářů: 0 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server