POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Založení Československé republiky, aneb z deníku pradědečka

Ve čtvrtek 1. března se zúčastnili žáci 5. - 9. ročníku vskutku netradičního divadelního představení. V sále místní hasičské zbrojnice zhlédli pořad Divadla jednoho herce z Hradce Králové na téma 100 let od vzniku Československa.

   

(Celý článek...)



Už jen fakt, že 45 minut poutá vaši pozornost pouze jeden herec, není bez zajímavosti. V oblasti herectví se právem jedná o jeden z vrcholů a ne každý je ho schopen. Zaujmout u toho ještě navíc současné ,,klipovité" dětské publikum je pak asi vůbec nejtěžší. Přesto se to herci povedlo, tedy alespoň v té rovině, že všichni udrželi kázeň a poslouchali. Právem tedy žáky chválím, protože ani pro obecenstvo není tento žánr jednoduchý.

Obsahem vystoupení byla připomínka letošních osmičkových výročí, z těch pak toho největšího a nejkulatějšího - sta let od vzniku Československa. Žákům byly představeny všechny platné české bankovky a odkryta mnohá tajemství s nimi spojená. Víte třeba, že součet všech našich bankovek dává další osmičky? Ano, je to 8 800 Kč. Zdá se, že náš stát je zkrátka s osmičkami jasně spojen. A co když tyto osmičky ,,položíme"? Ano, dostaneme nekonečno. Věděli jste také, jaká symbolika je u dvoutisícové bankovky s portrétem Emy Destinnové? Je tam naznačeno i její tajné poslání z doby první světové války, kdy se podílela na odboji. 

Další část pořadu byla prostoupena zpěvem vlasteneckých písní za doprovodu kytary. Prostřednictvím deníku pradědečka jsme se na chvíli vžili do pocitů našich legionářů v zákopech a nakonec slavně založili nový stát. Vše nám pomáhaly pochopit totemové loutky, které ústy herce spolu promlouvaly. Jejich výhoda spočívala v tom, že neustále mohly představovat jiné postavy. 

Netradiční zážitek z vlastenecky procítěného vystoupení rezonoval v hlavách všech diváků ještě dlouho po představení.

A co našim osmákům?

,,Líbila se mi hra na kytaru a zpěv písní." Ondra Hlavatý

,,Líbily se mi scénky s figurkami." Jirka Přibyl

,,Měli jsme dějepis jinou formou. Udivilo mě, že se herec smál, ať už jsme se tvářili jakkoliv. Písně byly silně filozofické." Bětka Teperová 

 

 

Foto zde


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 02. 03. 2018 | 4312 přečtení |
| Počet komentářů: 14 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server