POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Velký úspěch v literárně dějepisné soutěži Komenský a my

Obrovského úspěchu dosáhly hned dvě naše žákyně Sabina Mrázková z osmého a Bětka Teperová ze sedmého ročníku. Jejich zamyšlení na téma Volný čas se umístily mezi dvaceti nejlepšími z celé České republiky!

(Celý článek...)Finále soutěže se uskuteční ve dnech 6. - 7. dubna v Brandýse nad Orlicí, který stejně jako Bílá Třemešná je místem pobytu a úkrytu Učitele národů. Právě zde se obě děvčata podrobí dějepisnému testu zaměřenému na dobu, život a dílo Jana Amose Komenského s přesahem do soušasnosti. Již nyní se obě dívky pilně připravují a budeme jim přát mnoho úspěchů a zážitků.

Čekání na výsledky si můžeme zkrátit četbou obou úvah.

,,Je volný čas opravdu volný? Co je to vlastně volný čas? Co si kdo představí pod slovem volný? Já například, že mám splněné své povinnosti a teď mám prostor pro to, co chci dělat. Je velmi důležité volný čas mít, protože si v něm odpočineme, máme čas sami na sebe, na své koníčky a záliby. Pro někoho to může být doba nicnedělání, a druhý ho stráví aktivně. Jak?
               Myslím, že častou otázkou každého je, co bude ve volném čase dělat. To není můj případ. Plánuji si toho dost a dost. Mnohdy však stejně nestihnu všechno, co jsem chtěla. Největší překážkou v trávení těchto chvil pro mne, ale i pro ostatní je to, jak čas rychle letí, jak protéká mezi prsty.
            Další velkou obtíží jsou povinnosti, které volné chvíle neúprosně požírají. Příprava do školy a učení zabírají spoustu času. Uvažuji někdy, jestli je lepší udělat si úkoly hned, jak přijdu ze školy, anebo až později. Patřím však k těm, kteří chtějí mít vše rychle za sebou. Je tedy zřejmě lepší si je udělat hned, aby vás netížil pocit, že musíte ještě splnit něco, čemu se stejně nevyhnete. Naopak, když mě něco baví, přeji si, aby hodiny utíkaly pomaleji.
            Problémem jsou hry na PC a dopisování si celý den s kamarády o tom, co teď právě dělám. To není správné. Spotřebuje to strašně času, což si nikdo neuvědomuje. Také mám pocit, že hodně problémů, které trápí svět, způsobuje právě ,,zblblost“ lidí z počítačových her a vůbec ze všeho, co se dá na této novodobé metle lidstva dělat. Zdá se mi, že se třeba děti dříve více spolu bavily a scházely se častěji a uměly si spolu hrát. Když spolu mluvívaly, dívaly se navzájem do očí. Dnes se často znají pouze přes počítač a neumí spolu naživo vůbec komunikovat. Osobně jsem v kontaktu nejraději z očí do očí.
           Trávíte svůj volný čas s rodiči nebo s blízkými? Já ano. Nejčastěji si s nimi povídám, nebo pracuji, protože mě to baví. Myslím, že na rozdíl od jiných rodin ta moje o víkendu netráví čas nakupováním v ..obchoďácích“, ale jsme venku u zvířat, v přírodě nebo doma. Já a moji rodiče netrávíme čas v kinech, muzeích atd., protože to nestíháme a navíc máme dost práce a zábavy doma. Nejsme typ rodiny, která by se doma nudila. Náš společný koníček, tedy koně a péče o ně a celou farmu nám to ani nedovolí.
           Co myslíte, že by mi řekli lidé, kdybych se zeptala, jestli berou práci jako povinnost, nebo jako běžnou věc? Pro mnoho lidí je práce otravná. Z mého hlediska patří k životu - jak se říká: ,,Bez práce nejsou koláče!“ Vím, že občas leze na nervy, ale myslím, že je hodně důležitá prostě proto, že to tak bylo vždy. Bez ní by ztratil volný čas na své hodnotě. Kam by dnešní svět dospěl, kdyby nikdo nepracoval? Domnívám se, že by ztratil řád. Bylo by tedy jistě dobré a přínosné, kdyby alespoň pro některé lidi představovala práce a jejich povolání zábavu. K tomu však potřebují i skvělé kolegy. 
           Ovlivňuje můj volný čas okolí? Já vím s jistotou že ano. Nejbližší lidé do něj zasahují už jen tím, že jsou někde vedle vás, ve vaší blízkosti. Rodiče vám často zpestřují volný čas kroužky a zábavou. To je správně, ale nesmíte toho mít tolik, abyste neměli chvilku sami pro sebe. Také vás ovlivňuje prostředí, ve kterém žijete.
           Jak byste chtěli trávit váš čas a jaká je realita? Já osobně si toho naplánuji hodně, ale uskutečním méně. Myslím, že každý by chtěl stále více volného času, ale stejně by ho měl málo. Já osobně, bych chtěla prodloužit víkend nebo mít každou středu volnou, abych si odpočinula a odreagovala se. Také by mohla být zkrácená škola, abych mohla pomáhat doma nebo si užívat krás přírody. Na rozdíl od některých spolužáků nemám problém s vyplněním volné mezery ve svém životním diáři.
              Mám však jedno přání - do budoucna bych chtěla více dělat to, co chci, a ne to, co musím dělat.
"

 Bětka Teperová

              ,,Dá se v dnešní době vůbec říci, že máme nějaký čas sami pro sebe? V dnešní době plné stresu a práce? V dnešní době plné přepracovaných lidí s nabitými rozvrhy, kterým jde jen o to být lepší v práci, dostat dobrou známku ve škole a neustále se pohybovat nahoru po kariérním žebříčku. Ale stojí to vůbec za to?
              Každý chce být nejlepší, ale nejsmutnější na tom je, že být nejlepší, je pro většinu lidí v dnešní době to jediné, na čem jim záleží. A při dosažení tohoto cíle už nemyslí na své zdraví a na to, jestli budou spát dostatečně dlouho, jestli se budou dobře stravovat a jestli budou v dobré fyzické, ale hlavně psychické kondici. Proto si myslím, že jednou za čas by si měl každý z nás udělat chvíli na odpočinek, chvíli volného času jen pro sebe.

             Právě teď se sami zamyslete, kdy naposledy jste si udělali čas jen pro sebe. Máte čas na to, co vás baví? Nebo kdy naposledy jste se věnovali svým koníčkům? Možná si ani nevzpomínáte, protože tak jako většina dnešních lidí na to prostě nemáte čas. To je ale chyba. Měli byste si udělat chvíli pro sebe. A ať už ji strávíte se svou rodinou, čtením své oblíbené knihy, nad šálkem horkého čaje, nebo sledováním vašeho oblíbeného filmu s přáteli, tak to nejdůležitější na tom bude, že budete svým vlastním pánem a nebudete muset myslet na každodenní stres z práce nebo školy. Prostě a jednoduše na chvíli vypnete a budete si užívat klidu, který zrovna máte. Řekněte, nezní to skvěle?

            Bohužel dnešní realita je jiná. A někdy ať už sebevíc chceme, prostě někdy nejde skloubit všechny naše povinnosti tak, abychom našli skulinku pro sebe. Ale měli bychom to alespoň občas zkusit, nemyslíte? A když už se nám to povede, měli bychom si to plnými doušky vychutnávat a každou kostí v našem těle to procítit. Kdo ví, za jak dlouho se nám to zase povede.

             Já osobně bych si přála, abych mohla říci, že mám volného času tolik, kolik bych chtěla. Ale není tomu tak. Mám dostatek volného času hlavně o víkendech, protože kvůli škole se mi to v týdnu daří jen o večerech, kdy většinou dělám úkoly. Ale o víkendu mohu vypnout a soustředit se hlavně na svou rodinu a na to, jak nejlépe využít a strávit čas s ní. Nejčastěji to zrovna u nás doma skončí hraním společenských her, sledováním večerní komedie v pyžamech nebo procházkou s naším psem.

             Shrnula bych to tak, že asi nikdo z nás neřeší, zda bude mít dostatek volného času, protože to není věc, nad kterou bychom se zastavili a hodiny přemýšleli. A to i přesto, že volný čas je každodenní záležitostí a měl by patřit k běžným věcem v našem životě. Ale vážně se zamyslete, jestli zrovna vy nepatříte k těm přepracovaným lidem. Jestli ano, tak se na chvíli zastavte, vytrhněte se ze své každodenní rutiny a prostě si užívejte. Užívejte si obyčejného života, radujte se z maličkostí a hlavně dělejte to, co vás baví, u čeho můžete relaxovat a co vás naplňuje.

              Pevně doufám, že si lidé uvědomí cennost volného času, přestanou se namáhat, přestanou ze sebe dělat stroje. Jak dlouho to mohou tímto tempem vydržet? Každý má přece rád i sám sebe. Pojďme si dát pauzu! Pojďme se soustředit na své já, užívejme si volných chvil aktivně nebo prostě jen relaxováním."

Sabina Mrázková

 


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 16. 03. 2017 | 1166 přečtení |
| Počet komentářů: 14 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server