POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Spolupráce škol a sociálních služeb při podpoře dětí v problematické situaci a ohrožení

Ve čtvrtek 15. listopadu se školní metodička prevence a výchovný poradce účastnili velmi zajímavého a přínosného setkání v Hankově domě, na němž byla přítomna řada poskytovatelů neziskových sociálních služeb nejen z Královédvorska, ale i ze širšího okolí.

(Celý článek...)

 Navázali jsme tu kontakty, které lze využít při práci s dětmi i jejich rodinami v problematických situacích a v ohrožení. Řadu z nich budeme v konkrétních situacích konkrétním rodinám doporučovat k využití nebo se sami pokusíme o zprostředkování služby.

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Střelka působí při Farní charitě Dvůr Králové nad Labem. Kontakt: https://dk.charita.cz/strelka/, www.facebook.cz/klub.strelka. Usiluje o sociální začlenění a pozitivní změnu v životním způsobu dětí a mládeže Dvora Králové a okolí. Klub je provozován bezplatně. Poskytuje trávení volného času odpoledne ve svých prostorech. Naši žáci by tedy museli dojíždět. Věková škála klientů je od 6 do 20 let věku. Služba je zcela anonymní, stačí přezdívky. Poskytuje pomoc i dětem, které nechtějí, aby o jejich problémech věděli rodiče, často se jedná o počínající domácí násilí. Zároveň však služba představuje sociálně slabším rodičům možnost, jak by mohly jejich děti trávit efektivně a smysluplně svůj volný čas. Žáci zde mohou psát domácí úkoly, sami se doučovat a v klidu se chystat do školy, pokud jim to situace v rodině nedovoluje. Zdejší pracovníci se snaží o kamarádský přístup.    

Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Klub Labyrint také působí při Farní charitě Dvůr Králové nad Labem. Kontakt: https://dk.charita.cz/labyrint/. Nabízí terénní (dojezdy do rodin) i ambulantní formu pomoci s řešením obtížných situací rodin s dětmi, které jsou ohroženy sociálním vyloučením, znevýhodněním či se ocitly v nepříznivé sociální situaci a nedaří se jim situaci bez podpory překonat. Řeší rodinné vztahy, bytovou situaci, péči o děti, efektivnější vedení domácnosti, rodinný rozpočet, jednání rodiny s úřady, pracovní uplatnění rodičů, školní úspěšnost dětí a komunikaci rodiny se školou jako takovou, doprovod do školy, k lékaři apod. Služba klade důraz na individuální přístup, bezplatnost, aktivizaci klientů, zapojení členů rodiny a respektování soukromí. Jedná se vlastně o asistenty pro rodiče. Pomáhají nastavit denní režim domácnosti, efektivní komunikaci rodiny se školou v oblastech omlouvání absence dětí, domácích úkolů a přípravy na výuku, případně ve výchovných problémech, ve volbě povolání. Objednací lhůta je týdenní.

Středisko výchovné péče Podpora Hostinné, kontakt: https://www.vuhostinne.cz/svp/ nabízí pedagogické, sociální a psychologické služby ve formě ambulantní a pobytové péče, dále možnost 2-3 měsíčního pobytu pro mladistvé, kterým se nevyhnuly výchovné problémy. Pracuje zejména se žáky 7. – 9. tříd a se studenty středních škol. Snaží se v případě výchovných problémů o motivaci rodičů, ale to hlavní je na dítěti samotném. Jsou zde k dispozici též ambulantní návštěvy rodičů i dětí a je kladen velký důraz též na poskytnutí zpětné vazby školám, kde se klient vzdělává. 

Občanská poradna působí při Farní charitě Dvůr Králové nad Labem. Kontakt: https://dk.charita.cz/op/. Pracuje zejména s rodiči či studenty od 16 let věku. Má výchovnou funkci pro ostatní členy rodiny. Poskytuje anonymní individuální pomoc rodině a rodičům v oblastech sociálních, právních, psychologických či ekonomických. Pomáhají s řešením nedostatku financí, rozvodem, poskytování a nesplácení půjček na vysoké úroky. Poradí rodinám, co se stane, když své povinnosti nesplní. Navrhnou i možnost oddlužení, řeší exekuce, kontakt s úřadem práce, převádí ,,řeč právníků a právních předpisů“ do ,,normální mluvy“. Často řeší i problematiku tzv. šmejdů, kteří neváhají zneužít bezbranné lidi. Pokud nemohou danou věc sami vyřešit, doporučí a vyhledají jinou službu, která pomůže. Mohou tedy fungovat i jako zprostředkovatel.

NOMIA, z. ú. – Dětské krizové centrum a poradna pro oběti násilí z Hradce Králové – kontakt: http://nomiahk.cz/ pomáhá zejména dětem v krizi – jedná se o krátké porozvodové stavy, úmrtí v rodině i dlouhodobější šikanu, domácí násilí, sexuální zneužívání. Pracuje i se svědky násilí. Spolupracovat mohou i partneři zákonných zástupců. Praktikují zajímavou terapii přes písek a hračky, a to i u dospělých. Kontaktovat je mohou žáci druhého stupně i rodiče. Problémem může být vzdálenost – organizace sídlí v Hradci Králové a terénní služby nezajišťuje.   


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 25. 11. 2018 | 1369 přečtení |
| Počet komentářů: 0 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server