O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Šesťáci navštívili pana starostu

V samém závěru letošního školního vyučování se vypravili žáci šesté třídy v rámci předmětu člověk ve společnosti na exkurzi do Obecního úřadu Bílá Třemešná, kde na ně čekala nejen paní matrikářka Pravoslava Morávková, ale i samotný pan starosta Štěpán Čeněk, který obětoval ze svého drahého času více než 45 minut a ochotně přítomné zasvětil do prolematiky vedení obce.

   

(Celý článek...)Pátek 24. června nebyl jen posledním dnem školního vyučování v pravém slova smyslu. Šesťáci totiž měli jeho poslední hodinu ještě více zpestřenou než obvykle. Čekala je exkurze do místního obecního úřadu, aby si tak prakticky ověřili svoje znalosti o životě v obci a o základech komunální politiky vůbec.

V parném poledni nás ve své útulné pracovně přivítal zdejší starosta Štepán Čeněk. Představil praktické fungování obecního úřadu a vysvětlil, jak se někdo může stát zastupitelem, potažmo starostou, na jak dlouho to je, kolik členů zastipitelstvo obce má, a co to vše obnáší za práci. Během poutavého vypravování jsme se stali svědky praktického řízení obce, kdy pan starosta zařizoval štěrk pro silnici ,,tající" v horku.

Nejvyšší představitel obce se však zapotil i jinak. Musel čelit často velmi zvídavým dotazům dětí, které se hned ze začátku dotkly i jeho finančního ohodnocení. Všechny odpovědi však zvládal s úsměvem a  navíc i věcně. Děti tak již vědí, co to je územní plán a jak to je s vyhláškou o zákazu řezání dřeva a sekání trávy o nedělích a svátcích. Ta se totiž bohužel pro žáky vztahuje na všechny lidi na území obce bez rozdílu trvalého bydliště. Víme také, kde můžeme stavět, co je k tomu potřeba, a jaké tresty nám hrozí, když nebudeme vyhlášky respektovat. Ale známe také spoustu dalších užitečných věcí...

Po kolapsu jednoho z žáků vlivem vedra a dlouhého stání prokázal pan starosta i záchranářské schopnosti, zkrátka člověk na svém místě. 

Paní Morávková nás seznámila s funkcí matrikářky a jejími úkoly. I ona mluvila velmi poutavě a děti se zaujetím naslouchaly. Víme tak, co všechno už o nás na matrice vědí, a není toho málo - od narození přes náš další život a případné stěhování a svatbu až po úmrtí, vše se zde zapisuje a ukládá...

Odborná připravenost dětí kladoucích otázky, ale i jejich odpovědi na dotazy pana starosty, mě mile překvapily. O to více mě mrzí, že plánovaná exkurze byla natolik zajímavá a panem starostou i po všech stránkách zasvěceně vedená, že jsme již nestihli plánovanou zmrzlinu, snad v posledním týdnu...

Věřím, že díky této exkurzi se z našich žáků jednou stanou skutečně uvědomělí občané své obce a kdoví, možná je mezi nimi i nějaký ten budoucí zastupitel, či snad i starosta nebo starostka?                 

Foto ZDE


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 26. 06. 2016 | 870 přečtení |
| Počet komentářů: 4 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server