O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Dvůr (paní) Králové, Žofie Bavorské

Poslední pátek v tomto školním roce jsme vyrazili s osmou a devátou třídou do Dvora Králové. V plánu byla historie města, s kterou jsme se seznámili již ve třídě formou prezentací, a návštěva ZOO.

(celý článek...)Nejprve jsme prošli památkový okruh, uvědomili jsme si podle zachovalých zbytků opevnění za kostelem, ve Valovce, podle Šindelářské věže (jediné zachovalé z původních čtyř, které střežily čtyři brány do města), jak bylo středověké město malé, jen o málo větší než náměstí…Nejstarší dům ve městě, roubenka naproti prodejně elektra Tauchmanových, stál už mimo hradby, byla to strážnice. Díky svému postavení za hradbami se dům zachoval. Když totiž středověké město postihl požár, což se stávalo často, lehlo popelem zpravidla celé…U významných staveb jsme si pověděli o jejich historii i slohu – gotickém, renesančním, barokním, novorenesančním, secesním…Nejzajímavější byla prohlídka kostela sv. Jana Křtitele s poutavým výkladem pana Langfelnera. Víte, že ještě roku 1945 bydlela ve věži rodina Snížkových s deseti dětmi a kozou? Víte, že Rukopis Královédvorský Hankou vlastně nalezen nebyl? Byl tu normálně uložený, vědělo se o něm, a Hankovi se jen hodil ideologicky…Navíc to není falzum, jak si každý myslí…Všechno bylo jinak. Jak se snad dovíme příští rok, kdy si připomeneme dvousté výročí od údajného Hankova nálezu a RK bude rehabilitován. Sice je o dvě stě let mladší, než se domnívali v době národního obrození, ale literární podvrh, jak byl označován, to není. Víte, že původně byla ve znaku města hlava Žofie Bavorské, druhé ženy Václava IV.? Král jí Dvůr věnoval, ještě než se stala královnou, proto Dvůr (paní) Králové. A proč ze znaku zmizela její hlava?  Prý za trest, že Dvoráci otevřeli brány husitům, byla nahrazena povytaženou mříží…

Pokud tedy byli žáci týden před prázdninami ještě schopní pobírat informace, dozvěděli se opravdu hodně. Závěrečná procházka královédvorskou ZOO už byla odpočinková, i když ve vedru.

 


| Autor: Mgr. Kateřina Poživilová | Vydáno dne 04. 07. 2016 | 735 přečtení |
| Počet komentářů: 2 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server