POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

8. a 9. ročník na dějepisné exkurzi na Chlumu a na zámku Hrádek u Nechanic

Týden po návštěvě Lidic vyjeli žáci naší školy na v pořadí třetí dějepisnou exkurzi. Ta byla určena zejména žákům osmého ročníku. Deváťáci si ale rádi zopakovali své dějepisné znalosti z loňska. Obě třídy si po týdnu prohodily role a nyní těmi zkušenějšími měli být osmáci, kteří téma této exkurze mají ještě doslova v živé paměti. Cílem byla totiž návštěva míst spojených s prusko-rakouskou válkou v roce 1866 a rozhodující bitvou u Hradce Králové, která byla jednou z největších bitev 19. století v celé Evropě.

     

(Celý článek ... )



Děti se opět shromáždily v prostoru na parkovišti u pošty a před osmou hodinou vyrazily autobusem vstříc dalším zážitkům.

Prvním cílem byl nově otevřený areál Památníku bitvy na Chlumu. Jelikož ještě chybělo několik minut do otevření, většina žáků i přes deštivé a velmi chladné počasí neodolala lákadlu zdolání přilehlé rozhledny. Přestože nahoře více než hezké výhledy do krajiny převažovalo větrno a nevlídno, právě vyhlídková věž se stala jednou z nejvíce úspěšných bodů programu. Žáci se na ní zabavili a doslova i zařádili.

Pak již následovala návštěva muzea. Poutavý výklad průvodce byl doplněn mnoha interaktivními programy - mapami bojiště, krátkým dokumentem, v modelu chaloupky pak zhlédnutím osudů vojáků. Žáci pracovali na vyplňování pracovních listů a celou expozici pečlivě procházeli. Nejen chlapci pak využili možnosti vyzkoušet si nabíjení a držení pušek, které údajně měly celé střetnutí Prusů a Rakušanů rozhodnout. Na vlastní kůži tak děti zjistily, jaké výhody měly pruské ,,zadovky" oproti rakouským ,,předovkám".

Poté jsme nastoupili opět do autobusu a přemístili se do Hrádku u Nechanic. I tento krásný romantický novogotický zámek postavený ve stylu anglické tudorovské gotiky zasáhl do prusko-rakouské války. Stal se během ní lazaretem. Děti nejdříve využily více než hodinového rozchodu. Navštívily přilehlý krásně upravený anglický park a vyzkoušely si, i když bez míčku, i golfové hřiště. Vše je umístěno v siluetě nádherně zdobených fasád zámku, který díky své půvabnosti a velmi věrnému anglickému rukopisu neustále láká filmaře nejen od nás.

Posledním bodem programu byla samotná prohlídka interiérů zámku s průvodci. Skupina se rozdělila na dvě poloviny, aby si v klidu mohli všichni projít celé přízemí zámku. Poutavý výklad byl doplněn i řadou zvídavých otázek žáků, které hodně zaujaly i tolik obligátní papuče a pohyb v nich.

Exkurze tím skončila a žáci se vydali zpět domů. Pevně věřím, že i tento výlet za větším a hlubším poznáním českých dějin se dětem líbil a možnost dějiny si ,,osahat" přijali žáci s povděkem, neboť není nic lepšího než praktické poznání stop minulosti, které trochu zlidští jindy možná nudné dějepisné hodiny ve třídě. Důkazem faktu, že exkurze snad byla vydařená a prospěšná, je i následující příspěvek.

Mgr. Jiří Lux -vedoucí exkurze

Foto ZDE

 

Týden po návštěvě Lidic jsme se opět spolu s devátou třídou vydali na exkurzi. Cílem byl tentokrát Chlum u HK a Hrádek u Nechanic.

Na Chlumu jsme vystoupali na rozhlednu, ale díky nepříznivému počasí nebylo nic vidět. Posléze jsme se přesunuli do expozice vojenské historie nacházející se u rozhledny. Ta se týkala prusko-rakouské války z roku 1866. Bylo zde k vidění mnoho exponátů z té doby. Dozvěděli jsme se jak, kdy a proč válka začala, kdo, kde a jak válčil i mnoho jiných zajímavostí. Poté jsme se přemístili do druhého místa exkurze.

Při hodinovém volnu před prohlídkou zámku Hrádek u Nechanic jsme měli možnost podívat se do zahrady. Je zde upravené prostředí s golfovým hřištěm. Okolí zámku je moc pěkné a moc se nám tam líbilo. Poté jsme byli provedeni interiérem zámku. Výklad byl velmi poutavý.

Obě exkurze byly spojeny s ve škole právě probíranou dějepisnou látkou. Moc děkujeme panu učiteli Luxovi, že nám věnoval svůj čas a uspořádal pro nás výlety s krásnými zážitky.

Tereza Šamanová - 8. ročník

 

 


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 01. 06. 2013 | 1778 přečtení |
| Počet komentářů: 536 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server