POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Základní informace

1. Identifikační údaje o škole

 

Adresa: Základní škola a Mateřská škola, Bílá Třemešná, okres Trutnov

               Bílá Třemešná 313, 544 72

               Tel. 774 431 306, 608 431 320

               IČO: 750 15 366

Zřizovatel: Obec Bílá Třemešná

Charakteristika mateřské školy:

mateřská škola s celodenním provozem

kapacita školy: 84 d

počet tříd: 3 třídy věkově heterogenní

provoz mateřské školy: 6.15 - 16.15 hod.

Celkový počet zaměstnanců na MŠ:

Počet pedagogů: 7 plně kvalifikovaných

Počet provozních zaměstnanců: 2

Ředitel základní školy a mateřské školy: Mgr. Emil Kudrnovský, Ph.D.

Vedoucí učitelka mateřské školy: Jáklová Markéta, DiS.

 

Obsazení pracovníků na jednotlivých třídách:

Počet pedagogů: 7 plně kvalifikovaných

 I. třída:       Štipáková Jana, DiS.                     

                     Odvárková Zuzana                  

II. třída:       Jáklová Markéta, DiS.

                     Šedková Jiřina                                  

III. třída:      Vránová Barbora   

                     Mgr. Krétová Marie

                     Bc. Vlčková Štěpánka

 



2. Obecná charakteristika školy

„Naše mateřská škola“

Mateřská škola Bílá Třemešná se nachází v krásném prostředí v centru obce. Je umístěna na klidném místě, dostatečně přístupném a dostupném, obklopeném zelení. V její blízkosti se nachází louky a lesy. Do této budovy se škola ze staré budovy přestěhovala během školního roku 1981/1982. Jedná se o budovu, která má tři třídy propojené krytou chodbou. Součástí školky je její prostorná zahrada.V létě roku 2006 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí. Byla dokončena nová střecha, zateplení budovy, fasáda. Byla vystavěna nová chodba mezi třídami. Škola je plně vyhovující potřebám děti. V roce 2018 byla přistavěna nová třída. V budově se nachází tři věkově smíšené třídy. Mateřská škola má i své tradice, které máme zahrnuté ve svém každoročním programu. Pracovní dílny pro rodiče, besídky na oslavu Vánočních svátků a ke Dni matek, oslava jara – čarodějnice, loučení s předškoláky, plavecký výcvik atd.

 „Struktura mateřské školy“

Do mateřské školy jsou zařazeny děti do věkově smíšených tříd.

          

1.      Třída „Vrabčáci“          

věkově smíšená třída: 28 dětí (děti 3 – 6 leté, děti s odkladem školní docházky)

učitelky na třídě: Jana Štipáková, DiS., Zuzana Odvárková 

 2.    Třída „Kočičky“

věkově smíšená třída:  28 dětí (děti 3 – 6 leté, děti s odkladem školní docházky)        

učitelky na třídě: Markéta Jáklová, DiS., Jiřina Šedková

3.    Třída „Broučci“                        

věkově smíšená třída: 19 dětí (děti 2 – 4 leté, děti )

 učitelky na třídě: Barbora Vránová, Mgr. Marie Krétová, Bc. Štěpánka Vlčková

 

  3. Podmínky vzdělávání

„Materiální podmínky“

Mateřská škola má tři třídy, která jsou propojeny chodbou. Třídy mají dostatečně velké prostory a také prostorové uspořádání, které vyhovuje nejrůznějším skupinovým i individuálním činnostem.

Děti se sami svými výtvory podílejí na úpravě a výzdobě prostředí. Prostředí je upraveno tak, aby dětské práce byly dětem přístupné a mohli je sledovat i jejich rodiče.

Zdravotně hygienické zařízení i vybavení pro odpočinek dětí jsou přizpůsobeny požadavkům - odpovídají počtu dětí, jsou zdravotně nezávadné, bezpečné. Snažíme se, aby prostředí působilo esteticky.

Vybavení hračkami, pomůckami, materiály a doplňky odpovídá počtu dětí i jejich věku. Je průběžně doplňováno a také obnovováno. Podstatná část hraček a doplňků je umístěna tak, že je děti dobře vidí a mohou je samovolně brát a také sami ukládat.

Na budovu mateřské školy bezprostředně navazuje zahrada a školní hřiště, které můžeme volně využívat. Tyto prostory jsou svoji rozlohou velmi dobré a umožňují dětem rozmanité pohybové a další aktivity.

  „Životospráva“

Stolování má být pro děti doba pohody, pochutnání. Společná jídla mají velký význam. Do budoucna se děti učí utužování rodinných vazeb. Nejstarší děti se samostatně obsluhují, připravují si stůl.

Děti si vytvářejí zdravý způsob života, naučí se využívat jídla v pozitivním smyslu a naučí se zařadit jídlo do systému hodnot.

Stolování probíhá v naší školce vždy na jednotlivých třídách samostatně, jídlo se dováží ze školní jídelny. Dbáme na kulturu stolování, předškolní děti jedí příborem, mladší se o to pokouší.

Velký důraz se klade na pitný režim dětí. Každé dítě má svoji vlastní skleničku či hrneček na pití. Celodenně k dispozici je barel s nápoji.

Mezi jednotlivými pokrmy jsou dodržovány vhodné intervaly, ne delší než tři hodiny. Zaměstnanci se chovají podle zásad zdravého životního stylu, poskytují dětem vzor.

 „Podmínky ke zdraví dětí“

Svým přístupem se snažíme kladně ovlivňovat rozvoj psychických a tělesných schopností dětí. Děti vedeme ke zdravému otužování - přiměřené oblékání, větrání, pobyt venku téměř za každého počasí, cvičení. Nejstarší děti jezdí plavat do krytého bazénu v Hořicích. Vedeme děti k dodržování hygienických návyků.

 

 „Psychosociální podmínky“

Rodiče mohou využít návštěv mateřské školy o hlavních prázdninách před vstupem dítěte do MŠ. Rodiče mohou využít pozvání dítěte k návštěvě  mateřské školy, nebo si mohou v odpoledních hodinách na chvíli přijít s dětmi pohrát.

Společná setkání - informativní schůzka všech rodičů dětí, kde jsou seznámeny s provozem školy, školním řádem, organizačním řádem, uspořádáním životosprávy dětí, pedagogickými a provozními zaměstnanci školy a Školním vzdělávacím programem.

Zpětná vazba je formou rozhovorů, zjišťujeme požadavky rodičů směrem k mateřské škole.

Výsledkem vzájemného seznámení je skloubení domácích zvyklostí, s nimiž dítě přichází do školy s denním režimem v mateřské škole. Ve škole je vytvořen určitý řád chování a norem.

  „Organizační chod”

 Při vstupu dítěte do mateřské školy je uplatňován individuálně adaptační režim. Denní řád je dostatečně pružný a umožňuje reagovat na individuální možnosti dětí. Poměr spontánních a řízených činností je v denním režimu vyvážený.

Děti mají dostatek prostoru i času pro spontánní hru. Spontánní hry probíhají od příchodu dětí až po dopolední svačinu a po odpoledním odpočinku. Didakticky cílená činnost, přímo či nepřímo řízená je založena na aktivní účasti dětí.  Veškeré aktivity organizujeme tak, abychom děti podněcovaly k vlastní aktivitě a experimentování, aby se zapojovaly do organizace činností a pracovaly svým tempem. Vytváříme podmínky pro individuální, skupinové i frontální činnosti, děti mají možnost účastnit se společných činnosti v malých, středně velkých i velkých skupinách. Dbáme na osobní soukromí dětí, nalezení potřebného klidu a bezpečí. Činnosti se snažíme plánovat tak, aby vycházely z potřeb a zájmů dětí, jejich individuálním vzdělávacím potřebám a možnostem.

Všichni pedagogičtí pracovníci se plně věnují dětem a jejich vzdělávání. Děti se mohou zapojit i do doplňkových aktivit probíhajících v dopoledních i odpoledních hodinách.

·         Logopedický projekt

·         Sportovní školička

 „Personální zajištění“

Na mateřské škole pracuje 7 pedagogických pracovnic, které jsou plně kvalifikované. Jedna pracovnice má ukončené vysokoškolské magisterské studium, jedna pracovnice ukončené bakalářské studium, dvě vyšší odborné vzdělání. Dvě pedagogické pracovnice získaly kvalifikaci logopedického asistenta. Vedoucí učitelka absolvovala „Rozšiřující studium pro ředitele škol“.

Ředitel školy motivuje pracovníky k prohlubování a upevňování kvalifikace.  Pedagogičtí pracovníci mají možnost využívat nabídek různých vzdělávacích institucí s akreditací MŠMT, využívat nabídek dalšího vzdělávání pracovníků pořádaných přímo v prostorách organizace.

Rozvrh přímé práce je rozvržený tak, aby byla plně respektována bezpečnost dětí a zajištěna pedagogická péče na třídách.

 „Bezpečnost“

Za bezpečnost v mateřské škole odpovídají po celou dobu práce s dětmi pedagogičtí pracovníci školy, a to od doby převzetí dětí od jejich zástupce nebo jiné pověřené osoby až do doby jejich předání zástupci dítěte nebo jim pověřené osobě.

Hlavní učitelka určuje při vyšším počtu dětí nebo při specifických činnostech (plavání, sáňkování apod.) nebo v prostředí náročném na zajištění bezpečnost i dětí další zletilou osobu způsobilou k právním úkonům zajišťující bezpečnost dětí (nejčastěji paní uklízečka).

Při tělovýchovných aktivitách dbát zvýšené pozornosti o bezpečnost dětí, upozorňovat je na případné nebezpečí.  Zajišťuje soustavnou pomoc při cvičení, bývá vždy na nejrizikovějším místě.

Před zahájením cvičení v tělocvičně zkontroluje, zda je v tělocvičně nářadí v pořádku.

Učitelky dbají při vycházkách na bezpečné přecházení vozovky, používají terčík!

Při pobytu na školní zahradě nedovolí učitelky dětem bez dozoru na průlezky, houpačky a jiné nářadí, kde hrozí nebezpečí úrazu. Nedovolí dětem samostatné vzdálení do prostor zahrady, kam sama nevidí, kde nemá o dětech přehled.

Při převlékání dětí v šatnách vykonává učitelka stálý dozor, sama se obléká, až když jsou děti připraveny na pobyt venku.

Pedagogický pracovník předá dítě pověřené osobě jen na základě písemného pověření zástupcem dítěte.

Budova školy se k zajištění bezpečnosti dětí zamyká, a to vždy v době od 8.30 do 12.00 hod. Kdokoli přijde v tomto časovém rozmezí, musí použít zvonku a vyčkat příchodu personálu.

 

Pokračování ZDE


| Autor: Tomáš Vlna | Vydáno dne 10. 09. 2018 | 853 přečtení |
| Počet komentářů: 0 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server