POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Preventivní program Kyberšikana - 6., 7. ročník

Poslední den před jarními prázdninami, v pátek 3. března, zavítal do šesté a sedmé třídy okresní metodik prevence pan Mgr. Luboš Toman. Připravil si pro žáky dvouhodinový zajímavý program věnovaný velmi aktuálnímu tématu, s nímž se děti mohou setkávat velmi často - kyberšikana.

(Celý článek...)



          Vedoucí programu zvolil netradiční formu realizace - méně suché teorie a přednáškových pojmů, které stejně současnou mládež nebaví, a naopak více praxe a zážitků.
           Již začátek byl netradiční. Klasické představení své osoby nahradil otázkami typu, kolik si myslíte, že mi je let, jakou mám podle vás sexuální orientaci, co mě podle vás baví apod. Byla to zajímá exkurze do problematiky prvních dojmů.
           Pak následovala diskuse o tom, co podle žáků je kyberšikana, co do ní spadá a jak se vyznačuje. Dozvěděli jsme se, že být agresorem je v kybernetickém prostoru velmi jednoduché - můžete se vydávat za koho chcete, urážet anonymně, hrát si na hrdinu. Mnohdy stačí natočit a zveřejnit zesměšňující video a pak dotyčného v komentářích pomlouvat. Dále se velký prostor věnoval komunikaci s cizími osobami, které reálně neznáme. Mnohdy se za údajným kamarádem skrývá zcela jiná identita s cílem dostat z nás závadný materiál - např. nahé fotky, a následně nás zesměšnit či nám ublížit na osobní schůzce. 
           Následně žáci vyplnili krátký dotazník věnující se jejich činnosti na sociálních sítích a internetu obecně. Poté se zahájila diskuse v kroužku - dle doplněných údajů měla třída uhádnout, o kterého spolužáka se jedná. Děti se přesvědčily, že mít na facebooku stovky přátel asi není úplně v pořádku, neboť těch opravdových, reálných asi tolik nebude.
         Jednoznačně z diskuze vyplynulo, že by se do komunikaci s cizí osobou neměli žáci pouštět, natož jí posílat fotky sebe sama. Mnohé šokovalo, že fotky, které umístí děti na facebook či instagram, již nejsou jejich majetkem, nýbrž patří těmto firmám, které s nimi mohou legálně zacházet dle libosti. Všichni totiž při tvorbě své stránky zaškrtli, že souhlasí s podmínkami, aniž by si je v malém písmu četli. 
       Celý program se nesl v přátelské a mnohdy i zábavné atmosféře, přestože téma bylo velmi vážné, až závažné. To však atraktivitě dění spíše pomohlo. Lektorovi se podařilo dosáhnout cíle a jistě již budou naši žáci ,,na síti" opatrnější.
       Program a zejména jeho pojetí se nám natolik líbil, že jsme se rozhodli s panem metodikem navázat další a hlubší spolupráci. Můžeme se tedy těšit na další zajímavé besedy o bezpečnostních rizicích současného světa a života.   

 

 


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 16. 03. 2017 | 1337 přečtení |
| Počet komentářů: 20 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server