O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
22.07.2019: Výuka začíná

MŠ - Po 19.8.2019, ZŠ - Po 2.9.2019


20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Poselství minulosti... unikátní systém i u nás.

Asi se ptáte, co je tak unikátního nejen na naší škole, že stojí za jednu půlnoční rozvahu? Je to ve světě ojedinělý systém - systém školního stravování v České republice.

Školní jídelny vznikaly po druhé světové válce, aby se generace podvyživená dlouholetým strádáním zotavila. Jejich počet i počet strávníků vzrůstal, a proto vznikl ucelený systém organizovaný celorepublikově a jednotně, zaštítěn předpisy a kontrolován státními orgány. Mezi námi je asi málo těch, kteří se nesetkali se školní jídelnou.

(Celý článek ... )Napsat pár vět žákům, rodičům i zaměstnancům školy, mě napadlo po přečtení zajímavého článku od Aleny Strosserové, z něhož vybírám - jeho název zněl: "Školní jídelna není restaurace, ale vzdělávací zařízení".

Je jasné, že někteří čtenáři nebudou s názvem článku souhlasit. Proč tedy není školní jídelna restaurací?

Školní jídelna vychovává své strávníky v rámci výchovy ke zdravému životnímu stylu, ke správným stravovacím a výživovým návykům.

Nejdůležitější funkce školního stravování jsou tři:

1) sytící - úkolem školní jídelny je připravit kompletní vyvážený oběd,

2) výživovou - oběd musí splňovat výživové normy určené odborníky na dětskou výživu, jejichž dodržování je prevencí civilizačních chorob způsobených nesprávným stravováním,

3) výchovně-vzdělávací - stravování učí děti správnému složení stravy, učí je jíst nové neznámé pokrmy a potraviny, a vytváří tak správné stravovací návyky pro celý život.

Úkolem kuchařek školní jídelny je tedy připravit stravu pestrou a rozmanitou, která naučí jíst strávníky vše... což je v dnešní době téměř nadlidský výkon, který vyžaduje velmi zodpovědný přístup nás všech - nejen kuchařek, ale i pedagogů majících dohled v ŠJ a rodičů.

Jedno hlavní jídlo nebo výběr z více obědů?

U nás ve škole jsme si zvykli vybírat ze dvou jídel. Podlehlo se trendu z 90. let, který sice zvýšil atraktivnost stravování ve školní jídelně, ale z hlediska výchovy je to krok zpět. Odborníci potvrzují, že školní jídelna by měla vařit pouze jedno jídlo denně, a pokud připravuje více pokrmů na výběr, měly by být výživově i surovinově podobné - o což se snažíme a od krajské hygienické stanice jsme za to dostali pochvalu.

Proč například v Římě mají všechny školy v celém městě stejný oběd v jeden den? Tamní magistrát se snaží děti správně stravovat. Spočítali si, že celoroční investice na stravování žáka se rovná ceně týdenního pobytu v nemocnici, pokud dítě postihne nějaká civilizační choroba z nesprávného stravování (např. obezita). Prevence je totiž vždy levnější než léčba následků.

Důkazy existují

Nechci vás zatěžovat dalšími příklady či komentovat následky nesprávného stravování. Spíše jsem přemýšlel nad tím, co by mohlo být důkazem toho, že školní stravování má smysl. Nemusím chodit daleko - ten "důkaz", resp. "důkazy" žijí mezi námi - jsou to učitelé. Možná Vám to přijde úsměvné, ale učitelé, kteří jsou nyní v důchodu, nastoupili svou profesní dráhu již v 18ti letech a od té doby až do odchodu do důchodu se stravovali ve školní jídelně (a někteří pokračují nadále). Starším učitelům, kteří učili zrovna náš ročník, je dnes více než 70 i 80 let a těší se dobrému zdraví a já se domnívám, že to je i díky kvalitě systému školního stravování. Ať jim zdraví slouží i nadále! :-)

Apel na rodiče a žáky

Na závěr jeden apel na rodiče a žáky - přečtěte si prosím článek na portálu Jidelny.cz (zde). Občas potkám žáky, kteří místo oběda baští chipsy nebo jim po ránu kručí v žaludku. Lidi, zdraví máme jen jedno.

 

Zdraví

Emil Kudrnovský

 


| Autor: Mgr. Emil Kudrnovský, Ph.D. | Vydáno dne 18. 03. 2013 | 1861 přečtení |
| Počet komentářů: 696 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server