POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Dlouhodobý projekt mapující osudy vojáků z Bílé Třemešné a okolí v 1. světové válce v říjnu odstartován!

Žáci z dějepisného kroužku mají letos před sebou opravdu velký kus práce! V rámci připomenutí sta let od vypuknutí Velké války jsme si totiž dali za cíl vypátrat životní osudy alespoň několika mála vojáků z Bílé Třemešné a okolí, kteří bojovali nejen jako legionáři na straně Dohody, ale také, a na to se raději, ale nepochopitelně zapomíná, plnili vzorně svou přísahu císaři v barvách rakousko-uherské armády.

(Celý článek...)



Začali jsme, jak se říká, od Adama, tedy v našem případě návštěvou pomníku padlých v Bílé Třemešné a seznámením se jmény našich zemřelých hrdinů. Následně byli žáci zasvěceni do tajů a reálií první světové války včetně jejích příčin, průběhu a důsledků, které nás, ač si to možná neuvědomujeme, stále velmi ovlivňují.

Nahlédli jsme také do digitálně zpracovaného archivu naší školy, který je uložen ve Státním okresním archivu v Trutnově a volně přístupný na internetu, abychom v kronice z válečných let zjistili, že naši předci měli mnohdy ve škole stejné problémy jako dnes – řešil se nepořádek na toaletách i kázeň. Žáci se museli velmi uskromnit a pravidelně na shromážděních vzdávat hold své rakousko-uherské vlasti. Vše se mění až s rokem 1918, kdy stále více přibývá vlasteneckého nadšení mezi kantory i mládeží. To vše vrcholí spontánními oslavami vzniku samostatného Československa. Stranou nezůstalo ani pro nás to nejdůležitější – zprávy o osudech branců z Bílé Třemešné, jejich dosavadní život, povolání a číslo popisné jejich domu. (Odkaz na on-line verzi naší školní knihovny ze Státního okresního archivu v Trutnově: http://soka-tu.mstu.cz/ - digitalizované archiválie – Státní okresní archiv Trutnov – e-badatelna – B – Bílá Třemešná – Škola – Pamětní kniha obecné školy Bílá Třemešná 1914 - 1932)  

Vedoucí kroužku oslovil ty největší znalce z oboru v našem regionu – tedy pana Univ. Prof. RNDr. Karla Martinka, DrSc., regionálního badatele pana Josefa Šorma z Dolního Dehtova, pana Ing. Petra Mlejnka, správce zdejšího muzea, matrikářku Bílé Třemešné paní Pravoslavu Morávkovou či znalce vojenské historie pana Čuboně. Spolupráce byla navázána i s Městským muzeem ve Dvoře Králové nad Labem. Všichni jmenovaní nám již svým dílem pomohli a nadále pomáhají. Někteří z nich v brzké budoucnosti navštíví náš kroužek, seznámí nás s výsledky svého bádání a podají nám pomocnou ruku. Všem jim moc děkujeme!    

Čeká nás ještě velké množství práce – s pomocí těchto odborníků a různých archivních institucí se pokusíme zmapovat osudy alespoň pár jedinců z našeho okolí. Měli bychom zavítat jako badatelé do Státního okresního archivu v Trutnově, možná i do Vojenského archivu v Praze. Děti se seznámí nejen s důležitými písemnými prameny o zkoumané době, ale naučí se i základy badatelské práce. Není jisté, že vše absolvujeme, že vše zvládneme, že něco nového zjistíme, ale zcela jistě se o to pokusíme, protože bychom měli znát historii míst a osudy předků tam, kde se denně pohybujeme, a obdivovat jejich činy, které jistě v něčem mohou být i pro děti následováníhodné, snad už nikoliv na poli válečném, ale mravním. Alespoň se pokusíme a uvidíme!  

Obracím se současně na vás, čtenáře těchto řádků. Pokud máte doma nějaké fotky svých příbuzných, kteří bojovali na frontách 1. světové války, či alespoň žili v té době, něco víte o jejich osudech, prosím, podejte nám informace, možná právě ty vaše dokumenty nám nejvíce pomohou! Můžete s nimi přijít kdykoliv do školy či dát vědět prostřednictvím svých dětí nebo e-mailem na: jiri.lux@zsbt.cz. Právě i díky Vám můžeme všichni společně zmapovat dobu před sto lety u nás. Předem moc děkujeme a našemu úsilí držte palce. Jakmile se naše bádání posune dál, podáme na tyto stránky další informace.

Mgr. Jiří Lux a žáci dějepisného kroužku                  

 

| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 03. 11. 2014 | 1553 přečtení |
| Počet komentářů: 18 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server