POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Dějepisný kroužek ukončil své letošní působení návštěvou Hospitalu Kuks

V kompletním složení, tedy s Jirkou Přibylem, Jendou Horákem a Péťou Zezulkou jsme odjeli ve čtvrtek 28. května odpoledne na Kuks, abychom návštěvou zrenovovaného a nedávno otevřeného komplexu hospitalu uzavřeli druhý rok dějepisného kroužku.

   

(Celý článek…)



Stejně jako vloni, kdy byl naším cílem hrad Pecka, jsme i letos při posledním našem setkání zamířili na významnou památku v našem okolí. Cílem byl Hospital Kuks, který prošel velmi nákladnou rekonstrukcí. Již při zběžném pohledu mu neublížila, spíše naopak. Zvýraznila jeho původní podobu pomocí fasády i odkrytých a restaurovaných fresek v prostorných chodbách.

Exkurze měla tři části. Nejprve jsme prošli samotným hospitalem, průvodkyně nás seznámila s jeho dějinami i jednotlivými místnostmi. Zhlédli jsme velkou maketu celého areálu. Důraz byl kladen na spolupráci Františka Antonína Šporka s barokním sochařem Matyášem Bernardem Braunem. Ta vyvrcholila vytvořením soch Ctností a Neřestí, jejichž originály jsme obdivovali v místním lapidáriu. Ke každé z nich jsme dostali vysvětlení a popis.

Druhá část exkurze byla asi pro kluky nejzajímavější. Navštívili jsme zdejší muzeum lékáren, kde je na mnoha expozicích popsán jejich vývoj od baroka po současnost. Na většinu propriet si mohli žáci sáhnout a řadu z nich si i vlastnoručně vyzkoušet. Zajímavý byl jistě postup při výrobě pilulky či tabletky. Ostatně sami kluci si ho vyzkoušeli, obsluhovali stroj, který po správném točení tabletku vyrobil, a šťastný ,,výrobce“ ji mohl hned zkonzumovat, neboť byla složena z neškodného cukru. Hodně času strávili mí svěřenci i u pokladny z 19. století, kterou také mohli aktivně použít, spočítat si cenu a následně jim vyjely mince. Tato prohlídka s možností sáhnout si na vše a vše si vyzkoušet je zvláště pro malé návštěvníky výtečná.

Třetí a poslední díl naší exkurze nás zavedl do rodinné hrobky Šporků. Vedle rakve zakladatele rodu tu jsou pohřbeni i jeho potomci. Zde si člověk plně uvědomí, že barokní člověk vnímal smrt úplně jinak než dnes. Hrobku má totiž Špork postavenou přesně naproti svého bývalého a dnes již neexistujícího zámku. Vzhledem k tomu, že hrobka byla hotova ještě za jeho života, měl na ni pohled každý den ze své ložnice. Smrt byla normální součástí života. Běžně se umíralo doma i za účasti dětí, ne jako dnes v ústraní v nemocnici. Smrt byla pokračováním, ne koncem života, jen se změnila forma. Jinak asi nelze vysvětlit, že lebku své matky měl Špork ve svém pokoji a běžně s ní chodil na výlety. Chlapci s úžasem pozorovali ztemněné prostředí, nebáli se a požadovali dokonce i ,,selfífoto“ se samotným Šporkem. =)

Chlapci odjížděli z Kuksu s dobrým pocitem krásných zážitků. Některé exponáty si sami vyzkoušeli, a mohli tak být přímo v centru dění. Celý letošní dějepisný kroužek tak skončil pozitivně. O tom, zda bude pokračovat i příští rok, se rozhodne až později. Důležitý bude zájem a počet účastníků. Tři jsou bohužel i přes velkou snahu chlapců a pestrou náplň kroužku včetně exkurzí velmi málo…  

Mgr. Jiří Lux, vedoucí dějepisného kroužku

 Foto ZDE       


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 30. 05. 2015 | 1438 přečtení |
| Počet komentářů: 3 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server